ذخیره کردن تصاویر امکانپذیر نمی باشد.
logo

بوکه چیست؟

بوکه(Bokeh )که Boke هم گفته میشود یکی از محبوب ترین موضوعات در عکاسی است. دلیل اینکه چرا اینقدر بوکه مورد توجه قرار گرفته است این است که به عکسها جذابیت بصری می بخشد و ما را وادار می کند تا روی یک ناحیه خاص از تصویر تمرکز کنیم. کلمه بوکه از زبان ژاپنی وارد فرهنگ عکاسی شده است و معنای اصلی آن Blur یا همان تاری است.

بوکه اساسا کیفیت نواحی خارج از فوکوس یا تار شده ی تصویر است که لنز دوربین به ما ارائه می دهد. تاری و محوشدگی پیش زمینه یا پس زمینه که غالبا در عکسها می بینید نتیجه عمق میدان کمی است که به آن blur background یا تاری پس زمینه می گویند. به هر حال آنچه عکاسان آن را بوکه می نامند کیفیت و محسوس بودن تاری پیش زمینه – پس زمینه و همچنین کیفیت تاری نقاط نورانی منعکسه است.

این نقاط نورانی تار که در پس زمینه یا پیش زمینه دیده میشود حاصل عمق میدان کم وکانون بسته لنز وعدد دیافراگم و فاصله نزدیک است.

شکل نور منعکسه نواحی خارج از فوکوس بستگی به دیافراگم لنز دارد.

اغلب این نقاط با توجه به حالت دیافراگم که حدودا دایره مانند میباشد. گرد ودایره شکل است که ما میتوانیم باساختن ماه ویا ستاره وقلب بوسیله یک تکه مقوا مشکی وقرا ردادن در جلوی لنز به هنگام عکاسی این بوکه ها را تبدیل به این حالت ها کنیم.

لنزهای بسیاری وجود دارند که بوکه های خوش فرم تولید می کنند. بسیاری از لنزهای حرفه ای ثابت و سریع با تیغه های گرد دیافراگمی مانند نیکون ۸۵ f1/4  و کانن ۸۵f 1/2 USM بوکه های استثنایی خوش فرمی ایجاد می کنند. نمونه های ارزانتر همین لنزها مانند نیکون ۸۵ f 1/8 و کانن ۸۵ f 1/8هم بوکه های زیبایی تولید می کنند. لنزهای بسیار زیادی وجود دارند که میتوان به آنها اشاره کرد بنابراین پیشنهاد می کنم بر حسب نیاز عکاسی خود، مقداری درباره ی لنزهای مختلف تحقیق کنید.

موفق وپیروز باشید.

نویسنده وگردآورنده: ناصرخواجوئی

ارسال یک نظر